Родината на този полусукулентен храст са тропическите и субтропическите области на Африка, както и безводните райони на Арабия. Името си дължи на бившата британска колония Аден, сега част от Йемен, където английските ботаници за пръв път го описват. Съществуват около 15 разновидности, повечето с удебелени основни стволове, които приличат донякъде на тубери (грудки). Плътните тъмнозелени листа в естествени условия имат кратък живот и окапват по време на сухия период. В стайни условия обаче те се задържат в продължение на година, че и повече, и тяхната лъскава тъмна зеленина е великолепен фон, на който изпъква красотата на фунийкоподобни-те, ярки, 5-листни цветове. Размножавайте адениума от млади резници през лятото или от семена през пролетта. Адениум обезум (A. obesum, наричан пустинна роза) е храст с височина до 1,5 м в естествени условия, но много-по-дребен в саксия. Стволът е силно удебелен, а цветовете му са розови и се появяват през лятото. Адениум обезум мултифлорум (A. о. multiflorum) израства повече на височина в стайни условия и цъфти в бяло, с розово ръбче.
Изисквания
Растението има изявени претенции към светлина и топлина. Най-добре се чувства на силно слънце, а температурата не бива никога да пада под 15-16°С през зимата. Затова пък издържа на ниска влажност и трябва да се полива оскъдно, като се оставя почвата да изсъхне между две поливания. Внимавайте за памуклийки и червено паяче, проверявайте долната страна на листата и периодично ги избърсвайте добре с памуче, натопено в лавандулов спирт или ракия.
По устойчивост на суша фасулът отстъпва на нахута и лещата. Особено вредни за него са суховеите при отглеждането му в незащитени от друга растителност места.
В годините с по-големи валежи по-високите добиви се дължат на големия брой семена в едно растение, както и на по-голямото абсолютно тегло на семената. Важни са макар и не големите валежи в периода на цъфтенето.
Към почвата фасулът не е много взискателен. Най-подходящи за него са по-леките проветриви и бързо затоплящи се почви с достатъчно съдържание на вар и хранителни вещества.
Етеричното масло се добива главно от цветовете на 3 вида и това са: Мичелия чампака (Michelia champaka), известно още като Чампака от района на Индия и Индонезия, Бяла Мичелия (Michelia alba), наричана още Бяло сандалово дърво от Югоизточна Азия, чиито бели изящни и ароматни цветове, започват да ухаят на разсъмване, и Бананова Мичелия (Michelia figo), растяща в Западен Китай, наричана още Бананов храст заради крема-вожълтите си цветове притежаващи характерен бананов аромат, особено силен в ранна утрин и постепенно разсейващ се през деня.
Белтъчините му по хранителна стойност се доближават до тези на месото, рибата и други животински продукти. Те сравнително пълноценно се усвояват от човешкия организъм. Съдържа почти всич¬ки незаменими аминокиселини. Богат е на минерални соли - калций, фосфор, магнезий и молибден. Съдържа и разнообразни витамини: В, В1, никотинова киселина, рибофлавин и каротин. Той действа като „противоотрова" на холестерола, като го свързва и изтиква от кръв¬ния серум.
Имайте предвид, че силните едногодишни клони, които израстват от старото стебло, не дават цветове. За да се поддържа красотата на спиреята, остарелите стебла трябва да се отстраняват. Това спомага за образуването на нови млади стебла през следващата година. Хортен-зията трябва да се подреже и зазими. Кореновата й система се покрива с листа от дървета, едра слама, царевични стебла и др. материали, които ще предпазят храста от измръзване.
Есента е идеално време както да засадите нови храсти, така и да размножите старите. Тъй като обикновено не дават семена, тези растения се размножават чрез вкореня-ване на клончета. Клончетата могат да бъдат отрязани (това са т.нар. резници) или неот-рязани (т.нар. отводи).
Ако през пролетта сте засадили храсти, е необходимо да прикрепите стеблата им към опора, тъй като все още са крехки и недостатъчно издръжливи. Силният вятър или натрупаният сняг могат да наклонят, изкривят или направо да счупят стеблото на растението. Възможно е цялата му корона да пострада. В някои случаи храстът може дори да загине. За да избегнете това, добре е да привържете клоните на растението към централното стебло, като внимавате да не ги изкривите или счупите. Най-належащо е привързването на клоните на храсти с пирамидална корона, както и на младите иглолистни видове - кипариси, хвойна и др. Ако храстите са снабдени с носещи конструкции, те трябва да бъдат проверени и ако е необходимо, приведени в изправност. Това се отнася за увивните и катерливите храсти - глициния, клематис, декоративна лоза, декоративен грах и др.
Преди прехвърлянето на растението се изкопава дупка на желаното място. Тя трябва да бъде малко по-голяма от големината на корените заедно с буците пръст. Не бива и да бъде много по-дълбока, тъй като храстът трябва да бъде засаден на същата дълбочина, на каквато е бил в контейнера. Не изхвърляйте изкопаната от дупката пръст, размесете я с оборски тор. После с нея заровете корените на растението, като трамбовате наоколо, за да не се получи слягане на почвата след поливането. Ако е необходимо, добавете още земя и най-отгоре оборски тор. Полейте растението. Защитете го от вятъра с подпори, които обаче трябва да забиете така, че буците пръст около корените да не пострадат. Може би е по-добре да изградите около храста временна пръстеновидна оградка, докато се вкорени на новото място. До зимата той ще успее да се захване и да преживее студа.
За улеснение в деня на преместването храстът се полива обилно, за да се извади по-лесно от съда. Важно е при прехвърлянето кореновата туфа да се запази цяла заедно със земята по нея. Така растението ще боледува по-малко и ще се прихване по-лесно.
Симптомите на ботритис са бледи петна по листата и цветовете (обезцветяване). Появява се при продължително облачно и влажно време. Отстранете заразените растения, третирайте с подходящ фунгицид.
През пролетта виолата често се напада от гъсеници и въшки. Третира се против тези насекоми с подходящ препарат.
Жасминът достига на височина 1-1,5 м. Стеблото му е силно разклонено. Цветовете му са ароматни, бели или жълти. Тъй като храстът е сравнително издръжлив и непретенциозен, вирее добре в различни райони, като в най-студени-те се нуждае от зазимяване. Среща се и в диво състояние в повечето части на България. Жасминът расте бавно, но за сметка на това по-дълго време запазва красивата си форма и затова по-рядко се нуждае от подкастряне. Естествено понася резитба, която е добре да се прави при необходимост за поддържане на красотата на короната му. Подходящото време за засаждането и размножаването му е както пролетта, така и есента - от септември до края на ноември. При желание да отгледате жасмин добре е да му осигурите слънчево място и глинесто-хумусна почва. Поливайте го умерено.

Ако се нуждаете от дребен вечнозелен храст, изберете зеленика (Vinca rosea). Тя обича сянка и влага. Короната й се състои от ниски полуизправени стебла и гъсто разположени листа. Цъфти от април до октомври. Може да се засади през пролетта или през есента. Размножава се чрез разделяне на корените, които са във формата на туфи. Не понася големите горещини и сушата, затова чудесно се комбинира с по-високи растения, които й пазят сянка.